ivo-podiumZ bardzo mocnym akcentem kończą ten rok szpadzistki i szpadziści Piasta Gliwice, zarówno ci najmłodsi, jak i weterani szermierczych plansz. W miniony weekend kolekcja medalowa sekcji szermierczej gliwickiego klubu powiększyła się aż o osiem krążków we wszystkich trzech kolorach.  W Bytomiu rozegrano turniej o Puchar Prezydenta tego miasta. Na tych zawodach pierwszy, a więc najcenniejszy medal w swoim sportowym życiu zdobył Mikołaj Wesołowski.

Ten ledwie dziesięcioletni adept szermierki, trenujący pod okiem Anny Nycz,   stanął na trzecim stopniu podium. Wynik tym bardziej godny podkreślenia, że Mikołaj walczył z kolegami starszymi od siebie. W tej samej kategorii wiekowej na 5 miejscu uplasował się podopieczny Wacława Myszczyszyna – Michał Pankiewicz.

bytm2014-podium

Złoty medal, też na tym samym turnieju wywalczył Ivo Chlebiej. To już jednak nie jest niespodzianka. Szermierz Piasta, trenujący na co dzień pod czujnym okiem Marka Julczewskiego, to jeden z najlepszych w swojej kategorii wiekowej szpadzista w Polsce.   W finałowej ósemce znaleźli się jeszcze Michał Wesołowski 5 miejsce (podopieczny Macieja Chudzikiewicza) oraz Dominik Piskor 8 lokata (podopieczny Wacława Myszczyszyna).

Kolejnymi mniejszymi, ale także sukcesami mogą pochwalić się  młode szpadzistki Piasta, które również walczyły w Bytomiu. 12 miejsce zajęła Karolina Staszulonek (podopieczna Mikołaja Pac Pomarnackiego), 10 miejsce Jadwiga Jeziorańska (podopieczna Piotra Tomali), a w najmłodszej j kategorii  –  Agata Mucha uplasowała się na 10 lokacie (podopieczna Anny Nycz).

W tym samy dniu i na tym samym turnieju rywalizowały też panie amatorki. I tu też klasę pokazały zawodniczki, które występują na turniejach z niebiesko-czerwoną opaską. Na drugim stopniu podium stanęła Halina Trzensiok a 3trzecie miejsce zajęła Monika Ridzewska.

bytom-amatorzy2014

Paniom pozazdrościli panowie, którzy walczyli już w bardzo prestiżowych zawodach, bo Mistrzostwach Polski Weteranów.   W szabli – Bernard Trzensiok wywalczył brązowy medal, natomiast Dariusz Zieliński został Mistrzem Polski Weteranów w Szpadzie.

Już nie w Bytomiu, ale w Rybniku odbyła się III edycja Pucharu Polski w Szpadzie Mężczyzn U-20. Kapitalnie walczyli tam nasi młodzi adepci szermierki.   Drugie miejsce w tych zawodach zajął Sebastian Majgier. Podopieczny Marka Julczewskiego walkę o złoto przegrał ledwie jednym trafieniem. Tuż za nim, bo na trzeciej lokacie uplasował się Bartosz Staszulonek. Podopieczny Mikołaja Paca Pomarnackiego miał trochę pecha, bo w walce o finał musiał zmierzyć się z klubowym kolegom – Sebastianem Majgierem. Niezły wynik zanotował też Patryk Szlama, który był szósty w tym turnieju. Tym szermierzem opiekuje się Maciej Chudzikiewicz.

bytm2014-inni

Opracowanie: Anna Nycz/piast.gliwice.pl