Ewa-kawencka361 młodych szpadzistek i szpadzistów z Polski, Ukrainy i Białorusi w wieku od lat 6 do 15 przybyło w miniony weekend do Gliwic, by wziąć udział w jednym z największych turniejów szpadowych dla dzieci organizowanych w Polsce „Gwiazdka ze Szpadą”.   Była to już 18. edycja tych zawodów – Na osiedlu Waryńskiego funkcjonował klub „Spartakus” Gliwice. To była praktycznie wówczas filia Piasta. Trenowali tam najmłodsi. Chcieliśmy, aby mieli swój turniej. Zaczęło się skromnie, startowały dzieci głównie ze śląskich klubów, dziś to jeden z najstarszych, nieprzerwanie organizowanych turniejów dla dzieci w Polsce – wyjaśnia Maciej Chudzikiewicz, który wspólnie ze Zdzisławem Mikulskim byli twórcami tej szermierczej imprezy.

Na tych zawodach, pierwsze szermiercze kroki stawiali dzisiejsi medaliści mistrzostw Polski i zawodów międzynarodowych. Jak widać po obsadzie wieść o turnieju rozchodzi się również poza granice o turnieju. W tegorocznej edycji również i na podium stawali młodzi szpadziści nie tylko z Polski.

Nas jednak cieszy kolejny, świetny wynik Ewy Kawenckiej. Piętnastoletnia szpadzistka Piasta po raz kolejny w tym roku stanęła na najwyższym stopniu podium, pewnie wygrywając swoją kategorię wiekową.

– Ewa była dziś poza zasięgiem rywalek. W pierwszych walkach wygrywała je prawie do zera. Jeśli

Mama Ewy, Ewa Kawencka, Zdzisław Mikulski

Mama Ewy – Jola, Ewa Kawencka, Zdzisław Mikulski

przeciwniczki zdobywały punkty, to tylko dlatego, że nasza szpadzistka  pozwalała sobie na chwile luzu – komentuje Maciej Chudzikiewicz, trener Kawenckiej. Również i walki o medale miały jednostronnych charakter.  W półfinale szpadzistka Piasta pokonała Patrycja Mrochem – 15:7. W walce o złoto rozbiła 15:10 Annę Musiał z Pałacu Młodzieży Katowice.

– Jestem bardzo zadowolona z turnieju i wyniku. Bardzo pomogło mi zgrupowanie w Spale na którym byłam tuż przed turniejem. Walczyłam i trenowałam tam z zawodniczkami o wiele starszymi ode mnie i nawet z paroma wygrałam – wyjaśnia nam Ewa Kawencka.

Jak się okazuje dla zawodniczki Piasta wcale nie decydujące walki o medale były najtrudniejsze. – Najtrudniej walczyło mi się z Dominiką Pawłowską, z którą jestem zaprzyjaźniona. Wygrałam z nią o czwórkę 15:11 – podkreśla Ewa.

Podopieczna Macieja Chudzikiewicza dopiero od września startuje w kategorii młodziczek, gdzie już notuje bardzo dobre wyniki. Wcześniej osiągała  znaczące sukcesy w kategoriach dziecięcyh, gdzie nia ma oficjalnych klasyfikacji. – To moja pierwsza wygrana na w turnieju „Gwiazdka ze Szpadą: i jestem z tego bardzo dumna. Puchar wręczył mi sam MIKOŁAJ. Ten rok przyniósł mi wiele zadowolenia i radości. Mam nadzieję że utrzymam formę i przyszły rok będzie równie udany. Wspólna praca z moim trenerem – fechtmistrzem Maciejem Chudzikiewiczem przynosi efekty. Mam nadzieję, że wystarczy mu cierpliwości do mnie – podkreśla Ewa.

Warto uprawiać sport i szermierkę nie tylko dla zdrowia i satysfakcji. W nagrodę za dobre wyniki Ewa Kawencka otrzymała stypendium Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w 2013/2014 – pozostaje tylko pogratulować i oby tak dalej!

Z pozostałych reprezentantów Piasta dobre wyniki jeszcze osiągnęła Karolina Staszulonek, zajmując 5 lokatę. Julia Kyrcza była 9, a Michał Bar był 7. Na podium stanęła też Julia Kwiecień. Szpadzistka Muszkietera Gliwice wywalczyłą brązowy medal.