LA-sztafeta2014Sekcja lekkoatletyczna działa przy Piaście  praktycznie od początku istnienia klubu. W swojej historii miewała  wzloty i upadki. Obecnie ze względu na brak obiektu do treningów,  przeżywa trudne chwile, ale nie przeszkadza to zawodniczkom i zawodnikom królowej sportu w osiąganiu nawet spektakularnych sukcesów. Mamy przyjemność poinformować, że Młodzicy Piasta, startujący w Śląskiej Lidze Juniorów po trzech rzutach  (czytaj turniejach) zajmują pierwsze miejsce.

= To bardzo duża niespodzianka i zaskoczenie nawet dla nas – mówi Wojciech Rutyna. Na Śląsku jest kilka bardzo silnych ośrodków lekkoatletycznych, posiadających odpowiednie zaplecze w postaci obiektu i klas sportowych. Zazwyczaj z zazdrością obserwowaliśmy jakie osiągają wyniki, ale w tym sezonie, w tej kategorii wiekowej to my jesteśmy najlepsi – dodaje kierownik sekcji.

O miano najlepszej drużyny w naszym województwie rywalizuje 17. klubów. Miano najlepszej drużyny zdobywa się po zsumowaniu punktów w czterech tzw. rzutach. Do dziś rozegrano trzy tego typu turnieje.   W pierwszym  rzucie, który odbył się    w  Sosnowcu,  młodzi  lekkoatleci  Piasta  uplasowali  się  na trzecim  miejscu,  zdobywając 1888 punktów.     W  II rzucie  rozegranym   w  Częstochowie  nasz  zespół  spisał się  jeszcze  lepiej i z  dorobkiem  1946 pkt  wywalczył   drugą lokatę.   W zawodach  III-go rzutu, który odbył się –  21 czerwca,  na  pięknym  stadionie w Bielsku Białej –Wapienicy,  nasi zawodnicy nie mieli sobie równych  zwyciężając z  rekordowym  dorobkiem  2005 punktów, co pozwoliło im  objąć pozycję   lidera. Po tych  trzech  rzutach  gliwiczanie   zgromadził  łącznie  5839  punktów  i  wyprzedzają    LUKS  Zabrzeg ,  MKS  MOS  Płomień Sosnowiec ,  MOS  CSiR  Dąbrowa Górnicza i  TL Pogoń  Ruda Ślą

Do każdego rzutu przystępuje około 30-35 zawodniczek i zawodników. O miejscu zespołu decyduje suma punktów  przyznawanych  za wyniki poszczególnych zawodników według  tabel  PZLA.   W drużynie Piasta na wyróżnienie   za  najbardziej  wartościowe  wyniki   zasłużyli:
Klaudia  Szczepanik  – 12.84 s. na 100m / 151pkt /,  Kacper  Przeradzki  – 38.02 na 300m / 150pkt /,  Kamila  Borowska – 1.39.27 na 600m  / 148 pkt  /  Katarzyna  Borys – 16.08 w biegu na 100m p.płotki  / 147 pkt / ,  Patrycja  Bartosz – 13.07 na 100m  / 142 pkt / , Julia  Bul –3.09.43 na 1000m / 139pkt /  Patrycja  Hruzik – 43.50  na 300m / 138pkt / , Joanna Markowska – 10.81  w pchnięciu kulą / 127pkt /, Jakub  Ostropolski – 1.32.24 na 600m / 135 pkt /  Bartłomiej Kowal – 1.34.39 na  600m / 125pkt / . Rewelacyjnie  spisywały się sztafety 4 x 100m  dziewcząt – 51.07 / 156 pkt /  i chłopców – 49.27 / 141pkt /

– Sekcja i to w niedalekiej przeszłości osiągała bardzo dobre wyniki, zdobywaliśmy nawet medale Mistrzostw Polski, ale były to sukcesy indywidualne. te pierwsze miejsce w tej kategorii wiekowej, to najlepszy wynik w historii klubu. Teraz mamy zespół, który rokuje bardzo dobre nadzieje na przyszłość. Jeśli wreszcie doczekamy się obiektu, to jest duża szansa, że będziemy mieli jeszcze dużo radości z tej młodzieży = podsumowuje Wojciech Rutyna.

Wkład  wymienionych reprezentantów Piasta    był  największy, ale i pozostali mieli udział w tym sukcesie. Częśto dopiero co zaczynający przygodę z tą dyscypliną,  bili rekordy życiowe  i  zdobywali  klasy  sportowe.

Bardzo dobre wyniki  naszych zawodników w pierwszej  części  sezonu  i osiągnięcia w Mistrzostwach Śląska Młodzików,  zostały  docenione  przez  Zarząd  Śląskiego  Związku  Lekkiej Atletyki.   Ośmiu   zawodników  GKS  „Piast”  zostało powołanych  na  dwa obozy  letnie kadry wojewódzkiej  w Szczyrku i Wiśle. Na pewno  pozwoli  to na lepsze przygotowanie  do  startów  w drugiej   części sezonu i obronę  medalowego miejsca w  Lidze Młodzików (czwarty rzut  finałowy)  i udany  start  w  Mistrzostwach Międzywojewódzkich  oraz  udział  w  Mistrzostwach  Polski  Młodzików  w Zielonej Górze.

Gratulacje składamy nie tylko   młodym  lekkoatletom, ale  i trójce trenerów, którzy mimo ogromnych trudności związanych z brakiem obiektu wciąż pracują i szkolą młodzież. Są to:    Józef  Ramus,  Adam  Śniegórski  i Wojciech  Rutyna.

Opracowanie: piast.gliwice.pl

LA-sztafeta2014-podium

Na drugim stopniu podium /z lewej /   v-ce mistrzynie Śląska  Młodzików  w sztafecie  4 x 100m         ( 51.05 s)  w składzie :   Katarzyna Borys –mistrzyni Śląska w skoku wzwyż i  2 miejsce na 100m p.płotki , Patrycja Bartosz  5 m .na 100m, Klaudia Szczepanik – brązowy medal na 300m i Patrycja Hruzik  8m w skoku w dal

Kacper-przeradzki
Kacper Przeradzki , v ce mistrz Śląska w biegu na 300 m

J.Markowsk-kula
Joanna Markowska  mistrzyni  Śląska w pchnięciu kulą.

Młodzicy-Piast2014

Młodzicy Piasta na zawodach