Klinga-medalisciW miniony weekend, Gliwice na dwa dni stały się szpadową stolicą Polski. W sobotę w hali przy ul Sikorskiego 132  rozegrano „Turniej o Stalową Klingę  Hutnika”, który jednocześnie jest IV edycją Pucharu Polski w Szpadzie połączonym z Pucharem Europy U- 23. W niedzielę natomiast walczono w „Memoriale Antoniego Franza”. Była to już 48. edycja tych zawodów.

O Stalową Klingę Hutnika

– To najstarszy turniej szpadowy, który nieprzerwanie odbywa się w naszym mieście od 48. lat. Przerwy nie było nawet podczas stanu wojennego – powiedział na otwarciu zawodów – Maciej Chudzikiewicz, fechtmistrz Piasta.

W turnieju indywidualnym wzięło udział 126 szpadzistów z kilku krajów Europy w tym cała czołówka polskiej szpady z olimpijczykami z Londynu włącznie.   Przyjechał nawet Egipcjanin. W Memoriale Franza natomiast wystartowało aż 20 drużyn, co jest wynikiem rekordowym. – Nawet w Mistrzostwach Polski nie startuje tak dużo ekip – mówi Chudzikiewicz.

Piast Gliwice wystawił liczną reprezentację. Zabrakło jednak złotego medalisty poprzedniej edycji – Rubena Limardo. Wenezuelczyk broniący barw Piasta przechodzi rekonwalescencje po kontuzji kolana. W jego miejsce skoczył Aleksander  Koczergin, szpadzista rodem z Ukrainy. On też uplasował się najwyżej z ekipy Piasta, zajmując 12 miejsce. 15 był Paweł Krawczyk, a 18 Sebastian Majgier. Pozostali szermierze z gliwickiego klubu zajmowali jeszcze niższe lokaty. Brak szpadzisty Piasta w finałowej ósemce to niespodzianka – Taki jest sport, czasem się wygrywa, czasem przegrywa. Dla młodych szpadzistów z sekcji Piasta to jednak bardzo cenne doświadczenie, które będzie na pewno procentować w przyszłości – tłumaczy postawę swoją i kolegów Marek Jendryś, jeden z najbardziej doświadczonych szpadzistów na tym turnieju. 18. Miejsce Sebastiana Majgiera w tym doborowym towarzystwie to bardzo przyzwoity wynik.

klinga2014

Szermierze Piasta na podium nie stanęli, ale złoty medal i brązowy wywalczyli rodowici gliwiczanie. Na najwyższym stopniu podium stanął Michał Adamek, wychowanek Muszkietera Gliwice, a obecnie szermierz AZS AWF Wrocław. Adamek w finale pokonał Radosława Zawrotniaka wysoko, bo 15/4.  Trzeci w turnieju indywidualnym był Marce Baś, teraz zawodnik KKS Kraków, a wcześniej reprezentant Muszkietera Gliwice. – W półfinale przegrałem z  Radkiem Zawrotniakiem,  olimpijczykiem i reprezentantem Polski.  Te trzecie miejsce jednak to mój najlepszy  w tym roku wynik. Cieszę się tym bardziej, że wynik ten osiągnąłem w Gliwicach.   – mówi Marcel Baś.

Stalowa-Klinga-2014 Medaliści „Turnieju O Stalową Klingę Hutnika”
1. Michał Adamek, 2. Radosław Zawrotniak, 3. Marcel Baś, 3. Krzysztof Mikołajczak

finaliscipeMedaliści Pucharu Europy U-23

 

Memoriał Antoniego Franza

Do turnieju drużynowego przystąpiło aż 20 zespołów. W żadnym , innym turnieju w Polsce nie startuje tak dużo ekip – To bardzo prestiżowe zawody. Startują zespoły także zza granicy. Wygranie „Memoriału Antoniego Franza” przez niektórych  jest nawet bardziej cenione niż zdobycie Mistrzostwa Polski – tłumaczy dlaczego do Gliwic ściąga z tej okazji aż tak dużo zespołów – Maciej Chudzikiewicz. Piast wystawił trzy drużyny. Pierwsza ekipa walczyła w składzie Mateusz Nycz, Paweł Krawczyk, Sebastian Majgier i Marek Jendryś. Gliwiczanie zakończyli ten turniej na V miejscu. W poprzedniej edycji stanęli na trzecim stopniu podium. Wynik jest więc jest nieco gorszy.

Franz02

W finale, który odbył się w wyjątkowej scenerii, bo w Ruinach Teatru Victoria  naprzeciw siebie stanęli „Metysi”, (zespół złożony ze szpadzistów z Wrocławia i Rybnika)  i KKS Kraków. Lepsi okazali się „Metysi”, którzy wygrali 45/34. Tradycyjnie już nie tylko walki szpadzistów mogli podziwiać widzowie.  W przerwach pomiędzy kolejnymi pojedynkami sympatyków szermierki  zabawiała Magda Meisel  z zespołem Sound Machine  oraz zespół taneczny „Salake”. Trzecie miejsce  w turnieju drużynowym   uplasowała się reprezentacja Rumunii. Tym razem na podium nie stanęliśmy, ale jest bardzo zadowolony z zawodów. Dzięki wsparciu Miasta Gliwice mogliśmy zorganizować turniej na wysokim, europejskim poziomie – podsumowuje Maciej Chudzikiewicz.

Franz04

Franz05

 Franz01
Zwycięzcy 48. edycji Memoriału Antoniego Franza

 

O Stalową Klingę Hutnika
Miejsca zawodników Piasta
13. Koczergin Aleksander               Piast Gliwice        1975

15. Krawczyk Paweł                        Piast Gliwice        1989

18. Majgier Sebastian                      Piast Gliwice        1995

24. Nycz Mateusz                            Piast Gliwice        1989

26. Staszulonek Aleksander           Piast Gliwice        1993

35. Kosmol Tomasz                         Piast Gliwice        1997

39. Szlama Patryk                            Piast Gliwice        1996

48. Jendryś Marek                           Piast Gliwice        1974

51. Nikiel Marcin                               Piast Gliwice        1998

68. Staszulonek Bartosz                 Piast Gliwice        1997

70. Bartolewski Wacław                  Piast Gliwice        1998

72. Niestrój Daniel                            Piast Gliwice        1995

90. Cieślik Paweł                              Piast Gliwice        1995

111. Majnusz Rafał                          Piast Gliwice        1975


Memoriał Antoniego Franza
Miejsca i skład drużyn Piasta

5        PIAST GLIWICE I     PIAST GLIWICE       POL

8        PIAST GLIWICE II    PIAST GLIWICE       POL

13      PIAST GLIWICE III   PIAST GLIWICE       POL

 

Skład drużyn:

PIAST GLIWICE I:

JENDRYŚ Marek, KRAWCZYK Paweł, MAJGIER Sebastian, NYCZ Mateusz

 PIAST GLIWICE II:

KOCZERGIN Aleksander, NIESTRÓJ Daniel, STASZULONEK Aleksander, SZLAMA Patryk

 PIAST GLIWICE III:

BARTOLEWSKI Wacław, KOSMOL Tomasz,  NIKIEL Marcin,  STASZULONEK Bartosz