Mateusz-Nycz2014Kapitalny  wynik osiągnął Mateusz Nycz na zawodach satelitarnych Pucharu Świata, które odbyły się w minioną sobotę w Sztokholmie. Zawodnik  Piasta Gliwice w doborowej stawce, najlepszych obecnie szpadzistów świata zajął pierwsze miejsce. Ostatni taki wynik szermierz Piasta osiągnął w 1998 roku, kiedy to Bartłomiej  Kurowski zwyciężył w podobnym turnieju, który odbył się we włoskim Lignano.

Sukces naprawdę duży, ale nie traktowałbym tego w kategoriach niespodzianki. Mateusz  ma duży potencjał i możliwości. Już na ostatnich zawodach Pucharu Polski walczył dobrze. Medalu nie zdobył, bo trafił na świetnie w tym dniu dysponowanego Tomasza Motykę. W Sztokholmie pokazał już jednak pełnię swoich nieprzeciętnych umiejętności – chwali swojego podopiecznego Maciej Chudzikiewicz, fechtmistrz Piasta.

W zawodach rozegranych w stolicy Szwecji wzięło  udział kilku czołowych szpadzistów z naszego globu. Obecny był  dwukrotny mistrz świata Nikołaj Nowosjołow (Estonia), wicemistrz olimpijski Bartosz Piasecki (Norwegia) czy wicemistrz świata juniorów Anatolij Herej (Ukraina).

Droga do złotego medalu łatwa nie była. W ćwierćfinale gliwiczanin rozbił Anatolija Hereja – 15:10. W kolejnej walce zmierzył się z mistrzem Europy U23 – Włochem Raffaello Marzanim, pokonując go 15:12.  W decydującej o złotym medalu walce rozbił Kaspra Roslandera reprezentanta Finlandii.

Mateusz Nycz ma na swoim koncie już sporo sukcesów, w tym tytuł Mistrza Europy. Po raz pierwszy jednak zwyciężył w zawodach Pucharu Świata. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście rywalizacji o miejsce w kadrze na najbliższe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się już za dwa lata w Rio de Janeiro. Nycz musi punktować właśnie na takich imprezach, aby móc pojechać do Brazylii.

Piętnaste miejsce na tych zawodach zajął Paweł Krawczyk, także szpadzista Piasta Gliwice