Jagoda-Zagala2013W minioną sobotę w Ruinach Starego Teatru w Gliwicach odbyła się uroczysta gala z okazji obchodów jubileuszu 65 rocznicy urodzin sekcji szermierczej Piasta. O tym wydarzeniu szerzej napiszemy w innym artykule. Dzień po obchodach w hali sportowej przy ul. Warszawskiej rozegrano drugą edycję Pucharu Polski Juniorów w szpadzie do lat 20. Kapitalnie wręcz zaprezentowali się w tych zawodach  reprezentanci Piasta. W turnieju żeńskim zwyciężyła Jagoda Zagała. W szpadzie mężczyzn tryumfował Patryk Szlama, a trzeci był Sebastian Majgier.

 

Gliwiczanie zaliczani byli  do grona faworytów, ale i tak lepszego prezentu nie mogli sobie wymarzyć trenerzy Piasta, którzy dzień wcześniej odbierali pamiątkowe statuetki i medale za osiągnięcia, nie tylko w pracy szkoleniowej. Ich podopieczni bowiem od początku zawodów nastawili się na to, by sprawić przełożonym  radość i stanąć na najwyższym stopniu podium. Było nieco obaw o formę  Jagody Zagały, która w końcówce poprzedniego sezonu miała problemy zdrowotne. W niedzielę jednak Jagoda nie dała szans rywalkom. W półfinale Zagała wygrała  z Kamilą Pytką  z AZS Warszawa 13:12 i to była w zasadzie jedyna walka w której szpadzistka Piasta musiała się męczyć. W finale podopieczna Piotra Tomali pokonała Karolinę Mrochem z AZS AWF Warszawa 15:11. Jagoda to obecnie nr 1 polskiej szpady w tej kategorii wiekowej.

Nieźle też zaprezentowała się Kaja Kościelniak, która zajęła 21 miejsce,  ale szpadzistka Piasta dopiero co zaczyna walki w tej kategorii wiekowej. Musiała więc rywalizować ze znacznie starszymi od siebie zawodniczkami. Na dodatek jeszcze szpadzistka  przed zawodami leczyła anginę. Gdyby nie to, zdaniem Macieja Chudzikiewcza –  jej trenera, była szansa na pierwszą 16.

Również i brawa należą się  Julii Kyrcz. Ta ledwie 13-latka została sklasyfikowana na 41 lokacie. W turnieju natomiast wzięło udział 101 szpadzistek z całej Polski.  Gratulacje należą się więc całej trójce. Jagodzie za medal, a młodszym, zawodniczkom  za odwagę.

Turniej męski od początku zdominowali Patryk Szlama i Sebastian Majgier. Oboje bili się prawie doskonale, ale dwójkę młodych szpadzistów Piasta na podium rozdzielił Maciej Bielec. Szpadzista z Wrocławia w półfinale pokonał byłego wicemistrza Świata – Sebastiana Majgiera 15:7. Bielec jest jednak o dwa lata starszy do szermierza Piasta Gliwice, co w tej kategorii wiekowej ma duże znaczenie. Kolegę z drużyny pomścił Patryk Szlama. Podopieczny Macieja Chudzikiewicza  w decydujące walce o złoty medal pokonał Bielca 15:12. Patryk po raz pierwszy bił się  w tej kategorii wiekowej. W poprzednim sezonie rywalizował z kadetami.

Doskonałe, bo szóste miejsce w tych zawodach zajął Wacław Bartolewski z rocznika 1998. Ten chłopak systematycznie robi postępy, a wynik osiągnięty na tych zawodach to  najlepszy rezultat w jego karierze w tej kategorii wiekowej.

źródło: piast.gliwice.pl