Mamorial-Seka Zenon Sęk,  z tym nazwiskiem kojarzą się największe sukcesy sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice. Na co dzień nauczyciel Technikum Łączności, po pracy wcielał się w rolę trenera w sekcji lekkoatletycznej, a że robił to wyjątkowo dobrze, to wyszkolił medalistów nie tylko Mistrzostw Polski. Jedną z jego najwybitniejszych wychowanek jest Ewa Gryziecka, rekordzistka świata w rzucie oszczepem, olimpijka. Zenon Sęk odszedł  przedwcześnie, ale  idea zmarłego przedwcześnie trenera, czyli praca z młodzieżą od podstaw aż po medale, przetrwała do dziś. Kontynuują ją trenerzy i działacze sekcji lekkoatletycznej.

 

Raz w roku, na początku jesieni odbywa się turniej, podsumowujący całoroczną pracę z młodzieżą. 38. edycja tych  największych zawodów lekkoatletycznych w Gliwicach odbyła się, podobnie zresztą jak i w zeszłym roku na terenie Zespołu Szkół mieszczących się na osiedlu Sikornik. Tam,  bo po zburzeniu stadionu przy ul Okrzei, który służył również i przedstawicielom królowej sportu,  sekcja LA wciąż nie ma własnego obiektu do treningów. Na co dzień szatni i placu do ćwiczeń użycza ZSOE Gliwice. Trenerzy jednak nie narzekają, tylko pracują.

– Organizujemy te zawody z kilku powodów – mówi Wojciech Rutyna, kierownik sekcji LA przy Piaście Gliwice. – Jednym z nich jest właśnie to co robił Zenon Sęk, czyli wyszukiwania spośród młodzieży talentów. W Memoriale Mamorial-Seka2013startują nie tylko lekkoatleci, ale i młodzież szkolna, która uprawia inne dyscypliny. Ewa Gryziecka też zaczynała od rzucania piłeczką palantową, a potem została oszczepniczką. W tegorocznej edycji wzięło udział 400 dziewcząt i chłopców. Myślę, że z tej grupy kilku zostanie w sekcji. Drugi ważny powód organizacji tak dużych zawodów, to popularyzacja lekkiej atletyki i zaszczepienie w ogóle zainteresowania czynnym uprawianiem sportu – dodaje Wojciech Rutyna.

W 2013 roku chętnych do rywalizacji również nie zabrakło. Rangę zawodów podnosi jeszcze fakt, że kto wygrywa, ten zostaje mistrzem Gliwic.  Nagrodą były nie tylko pamiątkowe medale, ale specjalnie przygotowane na ten cel unikalne koszulki. – – Najgorszym miejscem dla każdego sportowca jest czwarta lokata. Niby wysoko, a jednak poza podium.  My w tym roku postanowiliśmy  osłodzić ta gorycz tym, co zajęli czwarte miejsce, dając im właśnie te koszulki – mówi Wojciech Rutyna, szef sekcji L.A.

Najważniejszy cel Memoriału, jakim była popularyzacja lekkiej atletyki został osiągnięty. W zawodach uczestniczyło kilkuset dziewcząt i chłopców, co można zobaczyć na zdjęciach i filmie

 38. Memoriał Zenona Sęka

Wyniki Memoriału

OTWARTE MISTRZOSTWA GLIWIC SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W LA 25.09.2013 GLIWICE SIKORNIK

OTWARTE MISTRZOSTWA GLIWIC SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W LA 26.09.2013 GLIWICE SIKORNIK

Mamorial-Seka-big

źródło: piast.gliwice.pl