Wojciech-RutynaJak co roku na początku jesieni w siedzibie klubu sportowego ”Piast Gliwice” spotkali się trenerzy, działacze   i przyjaciele sekcji lekkoatletycznej, gliwickiej królowej sportu. Na spotkaniu podsumowano osiągnięcia sekcji w powoli  kończącym się już sezonie lekkoatletycznym. Okazuje się, że mimo braku własnego obiekt do trenowania, sekcja ma się lepiej niż  w roku ubiegłym. – Warunki trudne, nowego obiektu jeszcze nie mamy, a okazuje się, że praca z młodzieżą jest bardzo opłacalna. Mamy lepsze wyniki niż w zeszłym roku – informuje zadowolony Wojciech Rutyna, trener i kierownik sekcji.

 

Przypomnijmy, że sekcja L.A. Piasta straciła swój obiekt, gdy zburzono stary stadion przy ul Okrzei. Tam były bowiem wszystkie urządzenia i bieżnia niezbędne do ćwiczeń i treningów. Sekcja „tymczasowo” została przygarnięta przez ZSOE mieszczący  się na osiedlu  Kopernika. Z czasem jednak okazało się, że wszystkim to wyszło na dobre. Zarządzana

Ewa Gryziecka-Kwiecińska i Czesław Kwieciński, olimpijczycy, goście honorowi sekcji LA

Ewa Gryziecka-Kwiecińska i Czesław Kwieciński, olimpijczycy, goście honorowi sekcji LA

przez mgr Jolantę Pasellę placówka jest jedną z najbardziej usportowionych szkół w województwie śląskim.  –   Jesteśmy w ścisłej czołówce. Stawiamy na klasy sportowe o różnych profilach, bo świetnie się to komponuje z wychowaniem i nauką – poinformowała pani dyrektor. –  Klasy sportowe to przyszłość. Najsilniejsze, młodzieżowe  ośrodki lekkoatletyczne funkcjonują właśnie przy szkołach – dodaje Rutyna.

Przy tej szkole już w przyszłym roku ma powstać nowoczesny obiekt lekkoatletyczny. – Został ogłoszony przetarg na wykonanie projektu. Procedura powinna zostać zakończona jeszcze w tym roku. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w grudniu przyszłego roku zostanie oddany do użytku – informuje Stanisław Ogryzek, wiceprezes Piasta. Koszt inwestycji ma wynieść 7 mln zł.

Jest dla kogo to budować. Jak wspomnieliśmy sekcja mimo trudności rozwija się –  Aktualnie pod okiem czterech trenerów: (Są to: Elżbieta Holik, Józef Ramus, Adam Śniegórski i Wojciech Rutyna) ćwiczy 80 dziewcząt i chłopców  uprawia lekką atletykę w Piaście. Z tego 73 uczestniczyło w różnych zawodach lekkoatletycznych. 42  z nich posiada już klasy sportowe, a to w porównaniu do zeszłego roku jest wzrost o siedem klas.    W urzędzie miasta przedstawiliśmy program rozwoju na najbliższe trzy lata. Chcemy stworzyć 7,8 grup w których będzie trenować co najmniej 120 młodych adeptów, ale nie tylko. Już  teraz wystawiamy naszych zawodników – mówi Wojciech Rutyna.

W zeszłym roku sekcja LA wybiegała i wyskakała na różnych zawodach  43 medale  W tym – 51 krążków w różnych kolorach.  Dwoje uczniów z klasy sportowej ze wspomnianej szkoły Kasia Borys i Asia Markowska jadą na Mistrzostwa Polski. Są to młodziczki, aktualne  mistrzynie Śląskie. Do nich dołączy jeszcze Mateusz Szydło z Knurowa. Osiągnięcia więc są, teraz czekamy na nowy obiekt, który pozwoli sekcji może i nawet nawiązać do tych czasów, gdy Ewa Gryziecka-Kwiecińska, honorowy gość na spotkaniu biła rekord świata w rzucie oszczepem

Zobacz więcej zdjęć

Zobacz więcej zdjęć

 Opracowanie: Grzegorz Muzia