Puchar0518. maja w Gliwicach w hali sportowej w Sośnicy, rozegrano  47. już Turniej O Stalową Klingę Hutnika. Zawody te, podobnie zresztą jak i w zeszłym roku połączono z Pucharem Europy w Szpadzie w kategorii wiekowej U-23. Z tej okazji  do grodu nad Kłodnicą ściągnęło 135 szermierzy z 12 państw. Sportową gwiazdą wieczoru był Mistrz Olimpijski  z Londynu – Ruben Limardo. Tradycyjnie też, organizatorzy postarali się, aby uatrakcyjnić ten turniej. W przerwach między  walkami kibiców zabawiał humorysta – Andrzej Poniedzielski. Swój repertuar zaprezentowała również grupa wokalna z Gliwic –  „Karmazyn”.

 

Już sam skład osobowy turnieju gwarantował, że nie zabraknie emocji i walk na wysokim, międzynarodowym poziomie. Wśród rywalizujących było trzech medalistów Igrzysk Olimpijskich z Pekinu i Londynu, mistrzowie Europy, tryumfatorzy licznych zawodów z cyklu pucharu Europy i Świata. Głównym faworytem do pierwszego miejsca był Ruben Limardo. Wenezuelczyk, który aktualnie zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu męskiej szpady w tym turnieju bronił barw Piasta Gliwice. Ruben, jak przystało na Mistrza Olimpijskiego poważnie potraktował te Puchar04zawody, wygrywając wszystkie walki. W ćwierćfinale nieco kłopotu sprawił mu Anton Adamov, który przegrał z Wenezuelczykiem tylko dwoma trafieniami. W półfinale natomiast szpadzista Piasta zmiótł z planszy  Artsioma  Chartovicia z Białorusi,  wygrywając 15:5. W finale naprzeciw Wenezuelczyka  stanął Anatoliy Herey. Zawodnik z  Ukrainy dzielnie stawiał czoła Limardo, ale tylko do stanu 12:12. Końcówka to popis  fechtunku na najwyższym, światowym poziomie  w wykonaniu Wenezuelczyka. Trzy trafienia oddane w przeciągu kilkunastu sekund sprawiło, że  Herey musiał opuścić planszę jako pokonany – To było już moje drugie zwycięstwo w tym turnieju. Pierwszy raz wygrałem trzy lata temu. W zeszłym roku byłem trzeci. Te zawody były jednak dla mnie najtrudniejsze. Brało w nich udział wielu zawodników, których znam z Pucharu Świata, poziom był bardzo wysoki, zwycięstwa nie przychodziły łatwo – mówi Ruben Limardo.

W pierwszej ósemce turnieju znalazło się tylko dwóch Polaków: Michał Adamek i Tomasz Motyka.

W turnieju tym walczono również o punkty w Pucharze Europy. Nie było osobnych walk. Najlepszą trójkę wyłoniono wśród  uczestników zawodów, którzy nie przekroczyli 24 roku życia, na podstawie osiągniętych wyników. I tak, na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Rumunii –  Ionut Trandafirescu. Drugi był Anton Adamom z Rosji, a trzecie miejsce zajął Seweryn Brzozowski z Legii Warszawa.

W przerwach pomiędzy decydującymi walkami publiczność zabawiał Andrzej Poniedzielski. Artysta na potrzeby turnieju opracował oryginalny program, precyzyjnie trafiając w gusta zgromadzonych na trybunach widzów. Zaśpiewała też grupa „Karmazyn” z Domu Kultury w Gliwicach.  Ten sportowo-artystyczny spektakl trwał dwie godziny.

Kulminacją, jak zresztą każdych zawodów  było wręczenie nagród, a te w tym roku banalne nie były. Ci, co stanęli na najwyższym stopniu podium otrzymali pamiątkowe szable. Wszyscy medaliści zostali obdarowani  oryginalnymi, specjalnie przygotowanymi  na ten turniej paterami. Nagrody wręczali Katarzyna Łosicka, naczelniczka Wydziału Kultury i Promocji Miasta Gliwice, Henryk Małysz, prezes PRUIM, sponsor sekcji szermierczej Piasta oraz Grzegorz Jaworski, prezes GKS „Piast” Gliwice. – To najlepiej zorganizowane zawody w Polsce w jakich mam okazję uczestniczyć. Wszystko na najwyższym światowym poziomie – chwalił organizatorów już po ceremonii rozdania nagród Ruben Limardo. Wenezuelczyk otrzymał jeszcze jedną wyjątkową pamiątkę, obraz upamiętniający jego finałową walkę z Londynu, namalowany przez Anię Nycz,  zawodniczkę i trenerkę młodych szermierzy Piasta.

Puchar01

Medaliści 47. Edycji Turnieju o Stalową Klingę Hutnika
1 Ruben LIMARDO – Piast Gliwice
2 Anatoliy HEREY – UZGOROD – Ukraina
3 Artsiom CHARTOVICH – BREST – Białoruś
3. Ionut TRANDAFIRESCU – CSU CRAIOVA – – Rumina

Puchar03

Na najwyższym stopniu podium w Pucharze Europy do lat 23 stanął reprezentant Rumunii – Ionut Trandafirescu. Drugi był Anton Adamom z Rosji, a trzecie miejsce zajął Seweryn Brzozowski z Legii Warszawa.

Tekst: Grzegorz Muzia
Foto: Michał Duśko

 

Miejsca wszystkich szpadzistów Piast Gliwice

1. Limardo Ruben                         Piast Gliwice          1985

14. Krawczyk Paweł                      Piast Gliwice          1989

21. Nycz Mateusz                          Piast Gliwice         1989

26. Staszulonek Aleksander          Piast Gliwice         1993

52. Staszulonek Bartosz                Piast Gliwice         1997

57. Niestrój Daniel                         Piast Gliwice         1995

62. Majgier Sebastian                    Piast Gliwice         1995

68. Koczergin Aleksander             Piast Gliwice          1975

70. Jendryś Marek                         Piast Gliwice          1974

74. Nikiel Marcin                            Piast Gliwice          1998

97. Turek Jakub                            Piast Gliwice         1996

98. Leszczyński Marek                  Piast Gliwice         1991

107. Kosmol Tomasz                    Piast Gliwice          1997

112. Szlama Patryk                       Piast Gliwice         1996

125. Truchanowski Andrzej           Piast Gliwice         1998

126. Bartolewski Wacław               Piast Gliwice         1998