Franz2013W niedzielę, 19. maja, czyli dzień po zakończeniu Turnieju o Stalową Klingę Hutnika  odbył się turniej drużynowy – Memoriał Antoniego Franza. Do zawodów przystąpiło aż 20 ekip. Nie jest to jednak niespodzianką – Ten turniej od lat uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych w Europie, stąd tak duże zainteresowanie – wyjaśnia Zdzisław Mikulski, członek zarządu Piasta odpowiedzialny za sekcje szermierczą.  Gospodarze wystawili trzy drużyny. Pierwsza w której składzie znaleźli się: Ruben Limardo, Marek Jendryś, Mateusz Nycz i Paweł Krawczyk była teoretycznie najsilniejsza i zaliczana do faworytów.

 

– Walczyć razem z Rubenem Limardo to przyjemność. Mimo że to jeszcze młody chłopak jak na szermierza, ma ogromne umiejętności i  duży autorytet – komplementował kolegę z klubu Marek Jendryś.  Gliwiczanie bronili tego trefeum z minionego roku. Wtedy bez problemu w finale pokonali KKS Kraków. Teraz jednak poprzeczka powędrowała znacznie wyżej.

Szermierze Piasta  walczyli jak na prawdziwych muszkieterów przystało, ale, choć mieli w swoim składzie mistrza olimpijskiego, nie zdołali wejść do ścisłego finału.  Nieznacznie, bo 41/40  w półfinale gospodarzy pokonał  rumuński zespół –  CSU CRAIOVA. W meczu o trzecie miejsce Piast I Gliwice wygrał jednak z reprezentacją Rosji już wyraźnie, bo 45/42. W decydującym o złotych medalach meczu zmierzyły się ze sobą CSU CRAIOVA z KIYV – DINAMO (Ukraina). Lepsza okazała się drużyna z Ukrainy wygrywając cały turniej, zaledwie  jednym trafieniem 42/41. Drugi zespół Piasta został sklasyfikowany na 7 miejscu, a trzeci na 18 lokacie.

W ceremonii dekoracji najlepszych szpadzistów tych zawodów, jak co roku wzięli udział synowie Antoniego Franza.  – Antoni Junior i Aleksander. Nastepny tiurnije już za rok.

 

Reprezentanci Piasta Gliwice na 47. memoriale Antoniego Franza

Reprezentanci Piasta Gliwice na 47. memoriale Antoniego Franza

Franz2013b

Najlepsze trzy drużyny 47. Memoriału Antoniego Franza – A.D. 2013

 

Miejsce

Drużyna Klub Kraj

1

KIYV – DINAMO KIYV – DINAMO UKR

2

CSU CRAIOVA I CSU CRAIOVA ROU

3

PIAST GLIWICE I PIAST GLIWICE POL

4

RUSSIA RUSSIA RUS

5

POLSKA MŁODZIEŻOWA AZS AWF POL

6

UKR-POL UKR POL

7

PIAST GLIWICE II PIAST GLIWICE POL

8

VENEZUELA VENEZUELA VEN

9

GÓRNIK RADLIN T.S. GÓRNIK RADLIN POL

10

AZS AWF KRAKÓW AZS AWF KRAKÓW POL

11

MINSK 2 MINSK BLR

12

GRODNO GRODNO BLR

13

BREST BREST BLR

14

CSU CRAIOVA II CSU CRAIOVA ROU

15

KKS KRAKÓW KKS KRAKÓW POL

16

MINSK 1 MINSK BLR

17

SKA KIYV SKA KIYV UKR

18

PIAST GLIWICE III PIAST GLIWICE POL

19

AZS AWF KATOWICE AZS AWF KATOWICE POL

20

KS WARSZAWIANKA WARSZAWIANKA POL

 

Grzegorz Muzia