Na przełomie lutego i marca w stolicy Węgier,  najlepsi szermierze startujący w kategoriach młodzieżowych, rywalizowali o medale Mistrzostw Europy. Bardzo silną reprezentację, bo liczącą czterech  szpadzistów i jedną szpadzistkę miały na tych najważniejszych na starym kontynencie zawodach Gliwice. Nasze miasto reprezentowane było przez Jagodę Zagałę, Sebastiana Majgiera, Patryka Szlamę (Piast), Piotra Kopalę i  Jana Wenglarczyka (Muszkieter). Pięciu  zawodników z Gliwic to z pewnością duże wyróżnienie, ale nie przyznane na piękne oczy.

 

W/w młodzi szermierze  to medaliści ostatnich Mistrzostw Polski. Niestety nikomu z tej czwórki nie udało się stanąć na podium. Największe nadzieję wiązaliśmy z Sebastianem Majgierem, wciąż aktualnym wicemistrzem Świata. Majgier zakończył zawody na 39 miejscu. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć,  że startował w kategorii wiekowej do lat 20, a on w tym roku skończy lat 18-ście.

W tej samej grupie wiekowej walczył starszy o dwa lata  Jan Wenglarczyk. Szpadzista Muszkietera Gliwice otarł się o podium, zajmując ostatecznie piąte miejsce. Jego młodszy, klubowy kolega – Piotr Kapała uplasował się na 30 miejscu

Jagoda Zagała, obecnie nr 2 polskiej, juniorskiej szpady zakończyła turniej na dziewiątej lokacie. To całkiem przyzwoity wynik, zważywszy, że Jagoda od pewnego już czasu boryka się z kontuzjami

Po raz pierwszy natomiast w tak ważnej imprezie wziął udział Patryk Szlama. Podopieczny Mikołaja Paca Pomarnackiego zajął 23 miejsce. Jak na debiutanta na tak ważnej imprezie, wynik ten można uznać za przyzwoity.

Opracowanie i foto: Grzegorz Muzia