Aż pięć medali zdobyli gliwiczanie na Mistrzostwach Polski do lat 20 w Szpadzie, które odbyły się w miniony weekend w hali sportowej przy ul Warszawskiej. W turnieju indywidualnym mężczyzn na wszystkich trzech stopniach podium stanęli szermierze z naszego miasta. Złoty medal wywalczył Sebastian Majgier, srebro Daniel Niestrój. Obaj to zawodnicy Piasta. Po brąz natomiast sięgnął Mateusz Antkiewicz, wychowanek Muszkietera Gliwice, broniący aktualnie barw AZS AWF Katowice.   W turnieju drużynowym natomiast tytuł wicemistrzyń Polski wywalczyły szpadzistki Piasta, a trzecie miejsce przypadło naszej męskiej ekipie. 

 

W tym roku sekcja szermiercza Piasta Gliwice będzie obchodzić 65 lat istnienia. Z tej okazji działacze Piasta wzięli na siebie ciężar przeprowadzenia większości najważniejszych imprez  szpadowych w kraju. – Mamy odpowiedni potencjał kadrowy i sprzętowy, aby zorganizować  każde zawody w Gliwicach włącznie z Pucharem Europy. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić tak dużą liczbę imprez, aby było o nas głośno w tym jubileuszowym roku – mówi Zdzisław Mikulski, szef sekcji szermierczej Piasta.

Z tej też okazji  w miniony weekend do Gliwic zjechały się najlepsze polskie szpadzistki i szpadziści w kategorii wiekowej do lat 20, by powalczyć o tytuły indywidualnych i drużynowych Mistrzów Polski.   W sobotę rozegrano turniej drużynowy. Wśród mężczyzn faworytem był Sebastian Majgier. Wicemistrz Świata z Moskwy nie zawiódł i pewnie wygrał te zawody – Po raz pierwszy w historii juniorskiej szpady zdarzyło się, że ten sam zawodnik obronił  tytuł Mistrz Kraju. Rok temu bowiem Sebastian też był najlepszy – nie krył zadowolenia Mikołaj Pac Pomarnacki, fechmistrz Piasta. – Trudno powiedzieć, który tytuł bardziej mnie ucieszył. Tamten był pierwszy, ale w tym roku chyba było trudniej go wywalczyć. Z obu jednak jestem bardzo zadowolony – wyjaśnia Majgier. Finał był bratobójczą walką szpadzistów Piasta, no naprzeciw Majgiera   stanął bowiem   Daniel Niestrój, także podopieczny Mikołaja Paca Pomarnackiego  – Wypruwałem sobie żyły, aby zadać kolejne trafienia. Niestety Sebastian był w tym dniu zbyt dobrze nastawiony, aby go pokonać, ale bardzo się cieszę z drugiego miejsca. Rok temu byłem piąty. – nie krył  radości klasyfikowany obecnie na 15 miejscu w Polsce – Daniel    Niestrój.  Obaj zawodnicy uczą się w  Liceach Ogólnokształcących. Mistrz Polski w LO nr 1, wicemistrz w LO nr VIII.

Nie udało się za to obronić tytułu mistrzowskiego  Jagodzie Zagale. Nasza szpadowa perełka musiała zadowolić się piątym miejscem – Jagoda ma problemy z pachwiną. Walczyła  na własną prośbę i za warunkową zgodą lekarza, stąd też słabszy występ – tłumaczył postawę swojej podopiecznej Piotr Tomala. Zagale zabrakło jednego trafienia , by wejść do strefy medalowej. W decydującej walce o pudło, Jagoda uległa 14:15 Julii Jureckiej z AZS Wrocław.

Porażkę tą zawodniczka Piasta razem z koleżankami z drużyny powetowała sobie w zawodach drużynowych. Gliwiczanki, choć nie były faworytkami dotarły aż do finału. W walce o złoto, uległy już będącymi w tym dniu poza zasięgiem wszystkich ekip dziewczętom z AZS AWF Warszawa. Zagała w turnieju drużynowym walczyła już rewelacyjnie. Szkoda, że optymalna  forma przyszła w niedzielę, a nie dzień wcześniej.

Najbardziej ze srebrnego medalu cieszyła się jednak  Ania Ridzewska – Dla mnie to wyjątkowo cenny, bo ostatni medal w juniorach. Tymi zawodami kończę starty w młodzieżowej szermierce. Przechodzę do seniorów i będę próbowała tu zaistnieć – z łezką w oku mówi już nie juniorka – Ania Ridzewska. (Piastunki walczyły w składzie – Kaja Kościelniak, Paulina Michalewicz, Anna Ridzewska, Jagoda Zagała).

Gdy dziewczyny w mniejszej hali biły się o złoto, na głównej planszy dużej sali szpadziści Piasta walczyli o brąz z szermierzami z AZS AWF KATOWICE. Gliwiczanie postarali się, aby stanąć na trzecim stopniu podium, pokonując pewnie drużynę akademików z Katowic 45-38.  – Liczyliśmy na więcej, ale nie bądźmy zbyt pazerni –  cztery medale w jednych mistrzostwach to rewelacyjny wynik – zaciera z zadowolenia ręce Zdzisław Mikulski. PIAST I GLIWICE walczył w składzie: Wacław Bartolewski, Sebastian Majgier, Daniel Niestrój, Patryk Szlama.

Następne, duże zawody już w kwietniu, kiedy to odbędzie się trzecia edycja Pucharu Polski Seniorów, a wcześniej, w marcu szpadziści powalczą w Muszkieter-Trophy.

Opracowanie i zdjęcia: Grzegorz Muzia

 

Pierwsza ósemka Mistrzostw  Polski do lat 20 w Szpadzie Kobiet

Pierwsza ósemka Mistrzostw  Polski do lat 20 w Szpadzie Mężczyzn

Pierwsza trójka w drużynowych Mistrzostwach Polski w Szpadzie Kobiet do lat 20

Pierwsza trójka w drużynowych Mistrzostwach Polski w Szpadzie Mężczyzn  do lat 20

Mistrzostwa Polski Juniorów w szpadzie kobiet i mężczyzn (do 20 lat)

26-27 styczeń 2013 r. Gliwice

Klasyfikacja końcowa kobiet  (Piast Gliwice indywidualnie):

5.  ZAGAŁA Jagoda

15. RIDZEWSKA Anna

32. KOŚCIELNIAK Kaja

45. MICHALEWICZ Paulina

Klasyfikacja końcowa mężczyzn (Piast Gliwice (indywidualnie):
1 MAJGIER Sebastian
2 NIESTRÓJ Daniel
3. Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice
)15 BARTOLEWSKI Wacław
16 SZLAMA Patryk
36 STASZULONEK Bartosz
40 STAN Paweł
45 KOSMOL Tomasz
50 SZOCIK Jakub
52 CIEŚLIK Paweł
56 NIKIEL Marcin

Klasyfikacja końcowa drużynowo:

Drużyna

1 AZS AWF WARSZAWA

2 PIAST GLIWICE
Kaja Kościelniak, Paulina Michalewicz,

Anna Ridzewska, Jagoda Zagała.

3 MKS KUSY SZCZECIN

4 AZS AWF KATOWICE

5 KS SZPADA I WROCŁAW

6 PAŁAC MŁODZIEŻY KATOWICE

7 KKS KRAKÓW

8 SKS RADOMYŚL WIELKI

9 KS SZPADA II WROCŁAW

10 D’ ARTAGNAN URSYNÓW

11 T.S. GÓRNIK RADLIN

12 UKS SOKOLIK KROSNO

13 PTG SOKÓŁ 1893 MIELEC

Miejsce Drużyna

1 KKS KRAKÓW

2 T.S. GÓRNIK I RADLIN

3 PIAST I GLIWICE
Wacław Bartolewski, Sebastian Majgier, Daniel Niestrój, Patryk Szlama.

4 AZS AWF KATOWICE

5 RMKS RYBNIK I

6 MUSZKIETER I GLIWICE

7 KS SZPADA I WROCŁAW

8 KS SZPADA II WROCŁAW

9 UKS START OPOLE

10 MUSZKIETER II GLIWICE

11 PIAST II GLIWICE
Tomasz Kosmol, Paweł Stan, Bartosz Staszulonek, Jakub Szocik.

12 T.S. GÓRNIK II RADLIN

13 UKS ŻOLIBORZ

14 WLKS KMICIC CZĘSTOCHOWA

15 RMKS RYBNIK II