7-go grudnia 2012 w gmachu Sejmu Śląskiego miała miejsce wyjątkowa uroczystość, szczególnie dla gliwickiej szkoły szermierczej. Trenerzy i  działacze Piasta z okazji 85–lecia istnienia Śląskiego Związku Szermierczego  zostali uhonorowania odznaczeniami i medalami. Wyróżniony został też prezydent Gliwic – Zygmunt Frankiewicz. Najwyższe odznaczenie, bo  Krzyż Kawalerski, Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Maciej Chudzikiewicz – fechmistrz Piasta Gliwice.

ZOBACZ VIDEO Z WRĘCZANIA ODZNACZEŃ

Zanim to jednak nastąpiło, Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda Śląski  otworzył tą miłą dla nas uroczystość –  Spotkaliśmy się z okazji naprawdę dużego jubileuszu, bo 85-lecia Śląskiego Związku Szermierczego. Będę miał dziś przyjemność wręczyć odznaczenia przedstawicielom klubów, które odegrały ogromną rolę w rozwoju śląskiej i zarazem polskiej szermierki –  tymi słowami  przywitał zebranych w gmachu  wojewoda Śląski.

Maciek Chudzikiewicz, który nie jeden już w życiu sukces świętował, tym razem był wyjątkowo wzruszony –  Jest to wspaniałe wyróżnienie dla mnie. Jestem ogromnie  wzruszony,  nie wiem co powiedzieć. Gmach Sejmu Śląskiego to wyjątkowe miejsce. Tyle ważnych rzeczy się tu wydarzyło, a dziś mamy zaszczyt odebrania tak wspaniałych odznaczeń. To moja wielka chwila  – mówi  fechmistrz Piasta.

Order Odrodzenia Polski, bo taki medal  otrzymał Maciej Chudzikiewicz, to  drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne nadawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski za wybitne zasługi.  W tym przypadku za wkład w rozwój  i upowszechnianie szermierki.

Złotym Krzyżem Zasługi, a więc też bardzo zaszczytnymi medalem,  zostali uhonorowani Zdzisław Mikulski i Piotr Tomala. Obaj, podobnie zresztą jak i Chudzikiewicz są związani z Piastem od wielu lat.

Honorową Odznakę Śląskiego Związku Szermierczego otrzymał Zygmunt Frankiewicz. Prezydent Gliwic został doceniony i wyróżniony za całokształt wspierania szermierki – Gdyby nie wsparcie pana Prezydenta i Miasta Gliwice nie bylibyśmy jednym z największych szermierczych klubów w Polsce. Dlatego też korzystając z okazji bardzo mu wszyscy za to dziękujemy –   wyjaśnia  uradowanych Chudzikiewicz.

Uhonorowani pamiątkowymi odznakami zostali ponadto:  Prof. Zbigniew Czajkowski, Marek Jendryś, Mikołaj Pac Pomarnacki, Jan Majnusz i Wacław Myszczyszyn. Wszyscy wymienieni to trenerzy i działacze od dawna  związani z sekcją szermierczą GKS Piast Gliwice.

Stoją od lewej. Wacław Myszczyszyn, Piotr Tomala, Zdzisław Mikulski, Mikołaj Pac Pomarnacki, Zbigniew Czajkowski, Maciej Chudzikiewicz, Jan Majnusz

Grzegorz Muzia
Foto: Andrzej Oksztul