Dwie szermiercze imprezy odbyły się w miniony weekend w których startowali reprezentanci Piasta. W Częstochowie w turnieju Coneco Cup walczyły dzieci z roczników 1999-2002. W Krakowie natomiast w bardzo efektownej scenerii, bo pod nurami Barbakanu odbył się XXXII już Turniej o Puchar Barbakanu.  Z Częstochowy gliwiczanie wrócili z trzema medalami. Wśród chłopców w kategorii wiekowej 2001-02 tryumfował Ivo Chlebiej, młody szpadzista Piasta.  Natomiast z brązowymi medalami wrócili do domów  Ewa Kawencka i Michał Bar. Mali uczestnicy, ale wielkie emocje.

Turniej w który walczy się o Puchar Barbakanu jest międzynarodowym, cyklicznym wydarzeniem sportowym, cieszącym się dużym zainteresowaniem i bardzo dobrą renomą w środowisku szermierczym. Jednocześnie, ze względu na swoją wyjątkową atmosferę i wyjątkowość samej dyscypliny jest to niezwykle ciekawe wydarzenia, zarówno dla miłośników szermierki, jak i osób, które o szermierce wiedzą niewiele. Każdego roku w walkach uczestniczy ponad 100 zawodników – czołówka polskich szermierzy, a także zawodnicy z całej niemalże Europy (Włoch, Norwegii, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Estoni).

Od ubiegłego roku do scenariusza rozgrywek organizatorzy wprowadzili zwyczaj zapraszania aktualnych mistrzów świata, jako gości honorowych Turnieju – podczas zeszłorocznej edycji towarzyszył nam zawodnik z Estonii – Nikolai Novosjolov, w tym roku swój udział zapowiedział włoski zawodnik – Paolo Pizzo!

W tym doborowym gronie w tegorocznej edycji barw Piasta broniły trzy szpadzistki i czterech szpadzistów, sami jednak juniorzy. Najlepiej zaprezentowała się Angelika Marszołek, która zakończyła zawody na 13. miejscu. Z chłopców najwyżej, bo na 17. lokacie uplasował się Daniel Nastrój. Dla wszystkich jednak młodych szpadzistów występ w tak prestiżowym turnieju to spore przeżycie.

W zawodach zwyciężył krakowianin, reprezentant Polski i miejscowego AZS AWF, Piotr Kruczek. W finale pokonał on ukraińskiego szpadzistę Anatolija Hereja 15:14. Trzecie miejsca zajęli  Radosław Zawrotniak i  Jan Wenglarczyk reprezentujący  Muszkietera Gliwice

O Puchar Barbakanu
Miejsca szpadzistek Piasta Gliwice
13. Marszołek Angelika
15. Ridzewska Anna
34. Zagała Jagoda

Miejsca Szpadzistów Piasta Gliwice
17. Niestrój Daniel
22. Majgier Sebastian
60. Staszulonek Bartosz
80. Stan Paweł

Trwa ciągły nabór do sekcji szermierczej. Zapisywać się można od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 19.
Szczegółowych informacji udziela Maciej Chudzikiewicz – nr tel. 601 894 404