W minionym tygodniu oficjalnie już sekcja szermiercza Piasta Gliwice zakończyła sezon 2011/12. Tradycyjnie z tej okazji doszło do spotkania na którym sportowcy, trenerzy i przyjaciele sekcji podsumowali ostatnie 10 miesięcy zmagań. Nie tylko jednak  był to wieczór wspomnień. Snuto już plany na tą bliższą i dalszą przyszłość. Podsumujmy, najważniejsze wydarzenia i sukcesy sekcji szermierczej od września ubiegłego roku do czerwca A.D. 2012.

Po przejściu  na sportową emeryturę Adama Wierciocha i zakończeniu profesjonalnej kariery przez Marka Jendrysia, najstarszym seniorem w sekcji został ledwie 23-letni Mateusz Nycz, mający już na swoim koncie tytuł Młodzieżowego Mistrza Europy. Nie do niego jednak należał miniony sezon, ale do Jagody Zagały i Sebastiana Majgiera. Już we wrześniu Zagała wygrała zawody Pucharu Polski w Szpadzie w kategorii juniorek. W listopadzie natomiast młoda zawodniczka Piasta zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata. Zawody te odbyły się w Kopenhadze.  Sukcesu koleżance pozazdrościł Sebastian Majgier, który w tym samy miesiącu stanął na trzecim stopniu podium, ale w turnieju  Pucharu Europy.

Natomiast już w grudniu rozegrano jubileuszową, bo XV Edycję Turnieju „Gwiazdka ze Szpadą”.  Z tej okazji do Gliwic zjechało

Jagoda Zagała - obecniej nr 1 żeńskiej, gliwickiej szpady

prawie 400 dziewcząt i chłopców. W każdej z kategorii wiekowej na podium stawali młodzi szpadziści Piasta. W najmłodszej, Ivo Chlebiej, zajął trzecie miejsce. Brązowy medal wywalczył Wacław Bartolewski  W najstarszej kategorii wiekowej tryumfował Patryk Szlama. Wśród dziewcząt złoty medal wywalczyła Kaja Kościelniak, a brązowy zdobyła Ola Nycz.

Tuż przed końcem roku przypomniał o sobie Marek Jendryś. 38-letni weteran szermierczych plansz w I Edycji Pucharu Polski zajął trzecie miejsce.

Już w styczniu 2012 roku Jagoda Zagała zajęła szóste miejsce w zawodach Pucharu Świata Juniorek, które odbyły się w austriackim Mödling. O pucharowe punkty walczyło 129 szpadzistek z całego Świata, w tym 12 Polek. Zagała uplasowała się najwyżej z reprezentantek naszego kraju, potwierdzając, że w swojej kategorii wiekowej jest najlepszą zawodniczką w kraju.

Udanie też w Nowy Rok wszedł Mateusz Nycz. Na rozgrywanych w Gliwicach  zawodach o Puchar Polski w Szpadzie, szermierz Piasta Gliwice wywalczył srebrny medal.

Na początku lutego natomiast Jagoda Zagała i Sebastian Majgier na odbywających się w Szczecinie indywidualnych Mistrzostwa Polski  wywalczyli złote medale. W przypadku Jagody było to powtórzenie wyniku z 2010 roku. Majgier natomiast w  tej kategorii wiekowej po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium.

Wysoką formę Zagała powtórzyła  z początkiem marca, zajmując na odbywających się w chorwackim mieście Poreć – Mistrzostwach Europy Juniorów w Szermierce – ósme miejsce.  Jagoda w walce o medal uległa tryumfatorce tej imprezy – Francuzce Lauren Remi trzema trafieniami. Szpadzistka Piasta i tak była najlepszą z Polek w turnieju indywidualnym żeńskiej szpady.

Największy jednak sukces minionego sezonu w sekcji szermierczej Piasta odniósł Sebastian Majgier. 17-letni gliwiczanin wywalczył w Moskwie WICEMISTRZOSTWO ŚWIATA KADETÓW! Droga do medalu łatwa nie była. Trzeba było pokonać całą plejadę młodzieżowych gwiazd światowej szpady, ale udało się. Jagoda Zagała na tej samej imprezie zajęła wysokie, bo  13 miejsce.

Mateusz Nycz - aktualnie najbardziej utytułowany szpadzista Piasta

Tradycyjnie z początkiem maja odbyła się kolejna, 46. już edycja Turnieju o Stalową Klingę Hutnika. Nie tradycyjnie, bo po raz pierwszy w Gliwicach odbyły się natomiast zawody Pucharu Europy do lat 23. Turniej ten organizowała sekcja szermiercza  Piasta Gliwice i zrobiła to perfekcyjnie. Sportowo-muzyczne show zobaczyło sporo widzów. Poziom walk, naprawdę był wysoki, a emocje jak na Olimpiadzie.

Przy tej okazji rozegrano Memoriał Antoniego Franza. Po raz kolejny już, a drugi z rzędu te największe zawody drużynowe w tej części Europy wygrali szpadziści Piasta Gliwice. Drużyna walcząca w składzie Ruben Limardo, Mateusz Nycz, Paweł Rajtor i Przemysław Bandurski pokonała w finale KKS Kraków 45 36.

13-go maja, Jagoda Zagała na odbywających się w Katowicach, Mistrzostwach Polski Seniorów w Szermierce  zdobyła  brązowy medal w turnieju indywidualnym. Był to pierwszy  krążek tej 17-letniej zaledwie Piastunki wywalczony w kategorii seniorów.

W ten sam weekend, ale na planszach w Krakowie szermiercza młodzież walczyła o trofea w turnieju „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”. Reprezentanci  Piasta  wracali  z tych zawodów z dwoma złotymi medalami, a zdobyli je Kaja Kościelniak i Daniel Niestrój.

Ostatnim akcentem minionego sezonu były Mistrzostwa Śląska Juniorów. Młodzi szpadziści Piasta wywalczyli na tych zawodach komplet medali. Do sukcesu  gliwiczan poprowadził aktualny wicemistrz Świata – Sebastian Majgier. W turnieju indywidualnym podopiecznym Mikołaja Paca Pomarnackiego stanął na najwyższym stopniu podium  w finale pokonując klubowego kolegę, Daniela Niestroja. Trzecie miejsce zajął także reprezentant Piasta – Patryk Szlama.

Miniony sezon otwiera nowy rozdział w historii sekcji szermierczej Piasta Gliwice. Pałeczkę po starych mistrzach z powodzeniem przejęła młodzież. Jagoda Zagała, Sebastian Majgier  idą  śladami  Marka Pietraszka, Adam Wierciocha i Marka Jendrysia. Najpierw sukcesy w kategoriach młodzieżowych, potem płynne przejście do seniorów. Dla Wierciocha ukoronowaniem kariery było wywalczenie srebrnego medalu olimpijskiego. O tym samym marzą jego następcy i oby się to spełniło jak najszybciej.

Na koniec trzeba dodać, że osiąganie  tak dobrych  wyników i utrzymanie  ciągłość sukcesów nie byłoby  możliwe, gdyby nie grupa świetnych trenerów, pracujących w klubie. Maciej CHudzikiewicz, Marek Julczewski, Wacław Myszczyszyn, Mikołaj Pac Pomarnacki, Piotr Tomala. To spod i szpady wychodzi kolejne pokolenie miejmy nadzieję, że fechmistrzów najwyższej, światowej klasy.

Największy sukces minionego sezonu odniósł Sebastian Majgier, zdobywając wicemistrzostwo Świata Juniorów