Ponad 500 dziewcząt i chłopców z Polski i zza granicy w wieku od  10 do 14 lat  wzięło udział w  jednym z  największych turniejów szpadowych w Polsce. Pomiędzy 12 a 13 maja w Krakowie walczono   „O Miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty”. Na zawodach oczywiście nie zabrakło gliwiczan. Honoru naszego miasta bronił Piast Gliwice, Muszkieter Gliwice i Kosynier Gliwice. Najlepsze wyniki zanotowali przedstawiciele Piasta, którzy wrócili do domów z dwoma złotymi medalami, a zdobyli je Kaja Kościelniak i Daniel Niestrój. Brąz wywalczył Kacper Cebo z Kosyniera Gliwice

Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur – bohater Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza. Pochodzi ze wsi Myszykiszki. Nosił pod pachą olbrzymi miecz krzyżacki, nazywany Zerwikapturem, który otrzymał po przodku Stowejce. W bitwie pod Grunwaldem ów przodek ściął za jednym zamachem głowy trzech rycerzy noszących na tarczach kozie łby. W nagrodę owe łby dano mu do jego herbu, który nazwano Zerwikapturem

W kategorii, najmłodszej, czyli „Zuchy” najlepszy wynik wśród szpadzistów  z Gliwic zanotował Maciej Chowaniec, zawodnik

Kaja Kościelniak

Piasta zajął siódme miejsce. 12 był Piotr Majgier.

W kategorii obejmującej roczniki 2000/01 na trzecim stopniu podium stanął Kacper Cebo z Kosyniera Gliwice, ósme miejsce zajął jego kolega z drużyny Maciej Borycka. Wśród dziewczynek najwyżej uplasowała się młoda szpadzista Piasta Gliwice – Ola Nycz, kończąc turniej na ósmej lokacie

W kategorii o rok starszej, tuż za podium, bo na 5 miejscu zawody zakończył Andrzej Truchanowski, 12-latek z Piasta.

W tych najbardziej prestiżowych, czyli najstarszej kategorii na tej imprezie – Junior młodszy – bezkonkurencyjni  już okazali się reprezentanci Piasta. Mistrzowską klasę pokazała Kaja Kościelniak. Podopieczna Macieja Chudzikiewicza łatwo utorowała sobie drogę do finału, a w walce o złoto zmiażdżyła reprezentantkę Ukrainy – Yulię Svystil 15:4.
Wyniku koleżance pozazdrościł Daniel Niestrój. Młodemu szpadziście Piasta wygrana nie przyszła jednak  łatwo. W finale nasz reprezentant stoczył ciężki, ale zwycięski bój o złoto pokonując 15:14 Jasia Koronkiewicza z KS Szpada Wrocław. Piąty w tej kategorii wiekowej był Patryk Szlama. Tuż za nim uplasował się Piotr Kopała z Muszkietera Gliwice, a finałową ósemkę zamknął Michał Nikiel, też szpadzista Muszkietera.

Opracowanie: Grzegorz Muzia